Visit To Antarctica Confirms Discovery Of Flash Frozen Alien Civilization

According to the secret space program whistleblower, Corey Goode, the first scientific excavations of ruins from an ancient frozen civilization buried under two miles of ice started in Antarctica earlier this month.

Read more

001 (00) 2006

002 (001) 2006

003 (002) 2006

004 (003) 2006

005 (004)

 

TOP STORIES

SPACE NEWS : 
Sovyetlerin Ay Üssü Hayali

Arthur C. Clarke’ın ünlü 2001 : Bir Uzay Efsanesi (1973) romanında ve Kubrick’in aynı isiml

17-02-2017
Read more...
SPACE NEWS : 
ÖĞRENCİLER SİMÜLATÖRLER İLE UZAYA GİDİYORLAR

İzmir’in Gaziemir İlçesi’ndeki Ege Serbest Bölgesi’nde kurulu Uzay Kampı Türkiye, yıl b

01-02-2017
Read more...
SPACE NEWS : 
Russia recalls rocket engines, grounding Proton missions until spring

File photo of a Proton rocket rolling out to a launch pad at the Baikonur Cosmodrome in Kazakhstan.

17-02-2017
Read more...
SPACE NEWS : 
DÜNYANIN 3D YAZICIYLA ÜRETİLEN İLK UYDUSU

Gövdesi üç boyutlu baskıyla üretilen Rusya’nın ilk nano uydusu Uluslararası Uzay İstasyonu

01-02-2017
Read more...
SPACE NEWS : 
SPACEX СОБИРАЕТСЯ ЗАПУСКАТЬ РАКЕТЫ КАЖДЫЕ ДВЕ НЕДЕЛИ

НИКОЛАЙ ХИЖНЯККомпания SpaceX планирует выйти на сверхпр

10-02-2017
Read more...
SPACE NEWS : 
КОМПАНИЯ BOEING ПРЕДСТАВИЛА ЛЕГКИЙ КОСМИЧЕСКИЙ СКАФАНДР НОВОГО ПОКОЛЕНИЯ

Если мы вспомним, как выглядели первые скафандры и сра

01-02-2017
Read more...

UFO INTERNATIONAL HEADLINES

UFO NEWS : 
SCHOOL STUDENTS CLOSE ENCOUNTER IN AUSTRALIA

At 11:00 am on Wednesday, 6 April 1966, a class of students and a teacher from Westall High School were just completing sports on the main oval when a

Read more...
UFO NEWS : 
Mind-boggling: A 20,000 year-old underwater Pyramid in the Atlantic?

What if there really is a massive Pyramid located where Plato said Atlantis would be?Is there a massive Pyramid located where Plato said Atlantis woul

Read more...
UFO NEWS : 
ANOTHER INCREDIBLE ALIEN CRAFT PHOTO FROM ENGLAND

After previously witnessing a UFO landing in a field and abducting cows for genetic material, a self-proclaimed UFO expert returned to Dawlish Warren

Read more...
UFO NEWS : 
Уфолог обнаружил в Атлантическом океане вход в подводную базу инопланетян

Уфолог Скотт К. Уоринг, 27 января 2017 года виртуально путешествуя по планете с помощ

Read more...
UFO NEWS : 
'NASA, 4 kez UFO’ları sakladı' iddiası

NASA'nın son 7 ay içerisinde 4 kez UFO'ları saklama girişiminde bulunduğu iddia edildi.

Read more...
UFO NEWS : 
ALIEN CRAFT DESTROYS A MIG-21 OFF OF CUBA

One day in March, 1967, the Spanish-speaking intercept operators of Detachment “A” located at Key West Naval Air Station in Florida heard Cuban ai

Read more...

FUAD GASIMOV 05.02.1940 - 25.05.2009

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Headofsector " Theoretical  Foundations  of  Space Monitoring  of  the  planet '', ANSA, Doctor  of  Physical - Mathematical  Sciences, Academician  of  MEIA ( International  Academy of  Energy and Information ) at  the UN, academic. I. I. A ( International Informasiologicheskoy  Academy ) at the UN. UFOLOC

UNO-UFO

Editor-in-Chief of the magazine: Teymur Kasamanli

 

SPOTLIGHT ON AVIATION

Российский экспериментальный истребитель Су-47 (Су-37) «Беркут»

Весной 1996 года авиационный мир облетела настоящая сен

AVIATION - 
17-02-2017
more
Гиперзвуковой летательный аппарат Ю-71 — подробный обзор проекта

Несмотря на то что Холодная война уже давно закончилас

AVIATION - 
17-02-2017
more
Истребитель шестого поколения: реальность или фантастика?

Сегодня боевая авиация является важнейшим фактором, к

AVIATION - 
17-02-2017
more
КАК МОГ БЫ ВЫГЛЯДЕТЬ САМОЛЕТ, ЛЕТАЮЩИЙ СО СКОРОСТЬЮ 25 600 КМ/Ч?

ИЛЬЯ ХЕЛЬДобраться из Москвы до Нью-Йорка за полчаса —

AVIATION - 
01-02-2017
more
КОМПАНИЯ BOOM TECHNOLOGY ПРЕДСТАВИЛА ПРОТОТИП СВЕРХЗВУКОВОГО ПАССАЖИРСКОГО САМОЛЕТА

ВЛАДИМИР КУЗНЕЦОВБез сомнения, самолеты, изобретенные

AVIATION - 
01-02-2017
more
В КИТАЕ ИСПЫТАЛИ САМОЛЕТ НА ВОДОРОДНОМ ТОПЛИВЕ

ВЛАДИМИР КУЗНЕЦОВКак сообщает издание ST Daily, недавно с

AVIATION - 
01-02-2017
more
Written by Super User Category: NASA
Published on 01 February 2017 Hits: 15
Print
21 Temmuz 1969 yılında, Apollo 11 mürettebatının Ay üzerindeki 22 saatinin ardından Başkan Richard Nixon’un masasına 2 konuşma getirildi.
“Uzaya giden iki adam için kader yazıldı ve bu adamlar oraya huzuru bulmak ve huzur içinde yaşamak içinde yatmak için gitti.” cümlesi ile başlayan bu konuşma ikilinin oraya öleceklerini bilerek gittiklerini gösterdi. Peki, Buzz Aldrin ve Neil Armstrong hayatlarının geri kalanını 250.000 mil uzaklıkta yer alan Dünya’nın mavi yüzeyine bakarak mı geçirdi?
Bugüne dek 14’ü NASA astronotu olmak üzere uzayda 18 kişiyi kaybettik. Bu aslında uzayda neler olacağının önceden bilinmediğini ifade edebilir. Eğer orada bir felaket yaşanırsa bütün mürettebat ölebilir ve geriye birbirini kurtaracak kimse kalmaz. Ancak biz Mars’a insan gönderme görevlerine yaklaştıkça kişilerin ölme olasılığı artıyor. Bu ölümler yolculukta, zorlu çevre koşulları nedeniyle ya da diğer sebeplerle olabilir. Ayrıca yemek kıtlığı ve teknik problemler gibi aksaklıkların yaşanması durumunda tüm mürettebatın ölümüyle karşı karşıya kalınabilir.
Şu anda NASA için Mars’a yerleşim planı söz konusu değil ancak 2040lı yılların başında bunun gerçekleşebileceğinin sinyalleri veriliyor. Bu noktada NASA’nın Mars’a Yolculuk adlı kitabında yolculuğun 3 yıl kadar süreceği ve bu uzun süreçte de pek çok sorunun meydana gelmesi olasılığının yüksek olduğundan bahsediliyor. Bu konuda meraklarını saklamayan Emory Üniversitesi’nden biyoetikçi Paul Wolpe, asıl ilginç sorunun uzayda ölen insan bedenine ne olacağı ve bedenin Dünya’ya tekrar nasıl döneceği olduğunu söylüyor.
Günümüz astronotları uzaya Rus Soyuz roketi ile gidiyor ve Uluslararası Uzay İstasyonu’nda da birkaç aylarını geçiriyor. Astronotların sağlığı tamamen kusursuz olduğu için Uluslararası Uzay İstasyonu’nda yaşanacak bir ölümün kesinlikle uzay yürüyüşünde meydana gelebilecek bir kaza nedeniyle olacağı söyleniyor. Uzay yürüyüşü sırasında yaşanabilecek kazalar son derece ölümcüldür ve astronotların sağ kurtulma şansı da düşüktür. Ayrıca istasyonda ölüm oranı son derece düşüktür ve daha önce de kimse ölmemiştir. Peki, ölüm tehlikesi ile karşılaşan astronotlar buradan sağ kurtulunca ne olurdu?
Uzayda ölen kişiler için her zaman bir hazırlık yapılmıştır!
Mekik astronotu Terry Virts uzay istasyonunda 213 gündür görev yapıyor ve uzayda bulduğu ceset için herhangi bir eğitim almadığını söylüyor. Virts, insanları kurtarmak için biraz tıp eğitimi aldığını ancak uzaydaki bir cesetle baş edemeyeceğini söylüyor. “NASA, tüm uzak mesafeli riskler için acil durum planı hazırlamıyor. Böylesi bir durumda NASA ve uluslar arası ortaklar birlikte hareket ederek durum değerlendirmesi yapıyor.” diyen Virts ayrıca 16 yıldır astronot olduğunu ve bu zamana kadar da hiçbir astronot ile ölüm ihtimali hakkında konuştuğunu hatırlamadığını ifade ediyor. Ancak elbette hepsi bunun bir ihtimal olduğunu biliyor.
Bundan bahsetmekten hoşlanmıyor olsalar da NASA çalışanları her zaman ölüm ihtimaline karşı hazırlıklıdır. Astronotlar beklenmedik olay simülasyonu adı altında ölen kişinin bedenini ne yapacakları hakkında tartışırlar. Komutan Hadfield da kitabında ölüm simülasyonları adını vererek bu konudan titiz bir şekilde bahsetmiştir. Öncelikle uzayda ölen bir insanın bedeninin ciddi bir biyolojik tehlike arz ettiğini söylemek mümkün. Ayrıca bedeni saklamak için bir yer bulmak da büyük bir problem. NASA, ani ölüm protokolüne sahip olmadığı için bedene ne olacağına muhtemelen istasyon komutanı karar verecektir. Bu noktada Komutan Hadfield’ın bazı fikirleri var.
Hadfield, “Eğer biri EVA’da ölmüş olsaydı onu öncelikle hava kilidinin içine sokardım. Muhtemelen onu basınçlı bir kıyafetin içinde tutardım çünkü vücut uzay kıyafetinin içinde daha çabuk bozulur ve biz de koku, gaz ya da çürüme gibi şeylerin olmasını istemeyiz. Son olarak da onu soğuk bir yerde tutmaya özen gösterirdim.” sözleri ile uzayda yaşanan ölümle nasıl baş edeceğini anlatıyor.
Dondurarak kurutma çözümü
NASA’nın ani bir ölüm için planları olmasa da bu konunun üzerinde çalışıyor ve 2005 yılında İsveç ekosistem şirketi Promessa ile bir çalışma başlatılmıştı. Henüz test edilmemiş olan bu çalışmada cesetlerin dondurularak kurutulması planlanıyor.
Dünyada bu işlemin yapılması için sıvı azot kullanılıyor ancak uzayda bunu robotik bir kolun bedeni uzay gemisinin dışında bir torbanın içinde tutması ve bir süre sonra donan vücudun da kül benzeri parçacıklara ayrılması planlanıyordu. Bu işlem sayesinde ölü bedenin normalden daha küçük bir yer kaplaması sağlanacaktı.
Elbette dondurularak kurutma bir seçenek olmasaydı cesetlerin uzay boşluğuna atılması gibi bir seçenek her zaman ortaya çıkabilir. Ancak uzaya çöp atma konusunda yapılan düzenlemelerin insan cesetlerini kapsadığını düşünmek pek mümkün değil. Ayrıca cesetler uzay boşluğuna bırakılırsa hepsinin bir yere toplanması da olası bir durum.
Peki ya Mars’ta ne olacak?
Son yıllarda Mars gezegeni hakkındaki planları ile gündemde büyük yer edinen SpaceX’in CEO’su Elon Musk, Mars’a gitmek isteyenlerin ölmeye de hazırlıklı olması gerektiğini söylüyor. Peki, Mars’ta hayatını kaybeden biri nereye koyulabilir?
Elbette Mars’ta ölen biri için yüzeyde bir morg yok ve üstelik uzay gemileri de alan açısından oldukça sıkıntılı. Bu konuda da düşüncelerini belirten Hadfield, “Böyle bir durum olursa cesedi eve götürmek yerine gömerdik.” ifadelerini kullandı.
Mars’tan Dünya’ya mikrop taşımak ciddi tehlike yaratabilecek bir durumdur ve uzay araçları fırlatma öncesinde defalarca temizlenir ve sanitize edilir. Ancak ölü bir bedene tırmanmak isteyen mikropların yanında uzay gemisindeki mikroplar hiçbir şeydir. Bu nedenle Mars’ta ölen birini Dünya’ya getirmek çok tehlikeli olacaktır.
En kötü durum senaryosu
Uzay son sınırmış gibi görünebilir ancak değil. İnsanlar binlerce yıldır keşfetme adı altında kendilerini pek çok tehlikeye soktu ve buna devam ediyor. Elbette bu yolda ciddi sayıda can kaybı yaşandı ancak bazen bu kayıplar başka hayatlar kurtarmaya yardım etti. Tuhaf gelebilir ancak yamyamlıktan bahsediyoruz.
Elbette belirttiğimiz gibi bu en kötü durum senaryosu. Ancak birçok kişiyi hayatta tutmak adına birini feda etmek ya da hali hazırda hayatını kaybetmiş bir bedenden faydalanmak ciddi kayıpların yaşanmasını engelleyebilir. Şüphesiz ki bu durum arzu edilen değil mecbur kalınan bir durumdur. Ancak hiçbir uzay ajansının yamyamlık üzerine resmi bir politikası yoktur.
Yazar:Merve Öziş


primi sui motori con e-max
INFORMATION